مدیریت ناوگان حمل و نقل

تمام آنچه لازم است بدانید

مدیریت ناوگان فرآیند سازماندهی، ردیابی و بهینه سازی عملیات ناوگان در یک شرکت است. با استفاده از تجهیزات و نرم افزارهای مختلف، مدیران ناوگان می توانند در لحظه عملکرد ناوگان خود را مشاهده کنند. با این اطلاعات، می توان رضایت بیشتری را هم به مشتریان و هم برای رانندگان ارائه کرد و همچنین هزینه های کلی را کاهش داد.

با پیشرفت در فناوری و قابلیت های نرم افزاری، مدیران ناوگان امروزی از سطوح بی سابقه ای از اطلاعات آنلاین استفاده میکنند . جمع آوری اطلاعات از راه دور در مورد همه چیز از مکان فعلی یک وسیله نقلیه تا فشار لاستیک آن امکان پذیر است. این سطح دید، واکنش عملیات را به شرایط پیش‌بینی‌نشده، مانند بسته شدن جاده، خرابی، غیبت راننده و موارد دیگر آسان‌تر می‌کند.

مدیریت ناوگان چیست ؟

برای سازمان‌هایی که وسایل نقلیه تجاری را به عنوان بخشی از کسب‌وکار خود اداره می‌کنند , مشکلات زیادی در رابطه با رانندگان و خودروهای ناوگان وجود خواهد داشت . این مسائل با رشد ناوگان اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند و هزینه مالی ناکارآمدی در سیستم مدیریت ناوگان می‌تواند بسیار مهم شود .

در ابتدایی‌ترین سطح , سیستم‌های مدیریت ناوگان اطلاعاتی مانند زمان‌بندی نگهداری خودرو , سوابق راننده و مواردی اینگونه را کنترل میکنند . در گذشته , این امر ممکن است توسط کسی که یک دفترچه خاطرات کتبی را با اطلاعات مربوطه به روز می‌کند انجام شود . این روزها , برنامه‌های نرم‌افزاری چنین کارهایی را انجام داده‌اندو توانسته‌اند تعدادی از موارد را خودکار کرده , زمان و منابع را پس‌انداز کنند .

مثال‌هایی از ویژگی‌هایی که معمولا ً در راه‌حل‌های مدیریت ناوگان یافت می‌شوند شامل بهینه‌سازی مسیر خودکار است که می‌تواند به لحظه به لحظه به روز شود , و همچنین ارسال هشدارهای لازم برای مواردی مانند تعویض لاستیک خودرو و یا روغن موتور در زمان مقرر , جلوگیری از تداخل ماموریت خودرو ها و راننگان و صدها مورد دیگر میشود .

مزایای نرم افزار مدیریت ناوگان چیست ؟

در گسترده ترین مقیاس، مزایای یک سیستم مدیریت ناوگان خوب کاهش هزینه ها و افزایش سود سازمان است. به دلایل متعددی این اتفاق می افتد.سیستم مدیریت ناوگان می تواند هزینه های بهره برداری از ناوگان را از طریق مواردی مانند بهبود مصرف سوخت در طول عملیات کاهش دهد. همچنین می تواند رضایت مشتری را بهبود بخشد و منجر به فروش بیشتر شود. یک عملیات خوب به نفع رانندگان نیز هست و حفظ آنها را آسان تر می کند.

ردیابی خودروهای ناوگان

ردیابی ناوگان جنبه ای از مدیریت ناوگان است که اهداف مختلفی را دنبال می کند. دانستن مکان همه وسایل نقلیه در یک ناوگان در هر زمان به سازمان اجازه می دهد تا سریعتر به تغییرات واکنش نشان دهد. همچنین به ایمن نگه داشتن رانندگان و وسایل نقلیه کمک می کند، زیرا مدیر ناوگان متوجه خواهد شد که آیا وسیله نقلیه خراب شده، تصادف کرده یا به سرقت رفته است.

ایمنی رانندگان

ابزارهای مدیریت ناوگان می توانند ایمنی راننده را بهبود بخشند، حتی زمانی که منبع خطر خود راننده باشد. اعلان‌های خودکار در مورد ساعات کاری راننده، فشار باد لاستیک و سایر مواردی که می‌تواند خطری برای راننده یا وسیله نقلیه باشد، می‌تواند فوراً به طرف‌های مربوطه ارسال شود.

رعایت بهتر قوانین

استفاده از وسایل نقلیه برای مقاصد تجاری مستلزم رعایت بسیاری از قوانین و مقررات است که برای کاربر خودروی شخصی اعمال نمی شود. راه حل های مدیریت ناوگان کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که عملیات مطابق با قوانین مربوطه باقی می ماند. برای مثال، اعلان‌های مربوط به ساعات کاری راننده، برنامه‌های تعمیر و نگهداری و سایر رویدادهای مهم را می‌توان به‌طور خودکار ارسال کرد.

استفاده بهینه از ناوگان

اطلاعات جمع آوری شده توسط یک سیستم مدیریت ناوگان خوب می تواند برای پیش بینی دقیق تعداد وسایل نقلیه مورد نیاز در آینده و همچنین نوع وسایل نقلیه مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد. این اطلاعات در مورد خرید خودرو بسیار ارزشمند است، زیرا سازمان‌ها باید تعادلی بین داشتن وسایل نقلیه کافی برای برآورده کردن تقاضا بدون هدر دادن پول برای وسایل نقلیه‌ای که بیشتر اوقات بیکار خواهند بود، بیابند.

نتیجه

راه‌حل‌های مدیریت ناوگان زمانی می‌توانند عملیات را به طور قابل توجهی بهبود بخشند که از حداکثر امکانات آن استفاده کرد ، اما استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان در هر سطحی اغلب مزایای قابل‌توجهی خواهد داشت. هنگامی که در ارتباط با سنسورهای از راه دور و انبوه اطلاعاتی که یک وسیله نقلیه می‌تواند برای تجزیه و تحلیل تولید کند، استفاده می‌شود، یک مدیر ناوگان می‌تواند تصویر بسیار دقیقی از عملیات خود بسازد، که امکان تصمیم‌گیری بهتر و ناوگان روان‌تر و سازگارتر را فراهم می‌کند.